Грунтуючись на досвіді експлуатації індивідуальних теплових пунктів та обліку теплоспоживання, фахівці стверджують, що у багатоповерхових спорудах (у тому числі й житлових багатоквартирних будинках), де від початку регулювання не було, після встановлення ІТП відбувається загальне зниження обсягу споживання тепла на 15% - 50% .
Зрозуміло, що чим більше тепловтрат у будівлі, тим більше тепла необхідно для того, щоб його обігріти. З метою суттєвого зменшення тепловтрат слід провести комплексну термомодернізацію, що складається з балансування системи опалення, теплоізоляції труб, утеплення будинку, заміни дерев'яних вікон та старих дверей на сучасні конструкції, що є енергоефективними. Крім того, до комплексу з модернізації системи теплопостачання входить також встановлення ІТП. Тільки при впровадженні всіх вищезазначених заходів, можна в плані економії тепла досягти ефекту по максимуму.
Думка, що для того, щоб зменшити витрати тепла на обігрів будівлі, достатньо лише утеплити якісно стіни, поверхню даху, підвальні приміщення та замінити вікна/двері є помилковим! Адже для серйозної економії необхідно забезпечити регулювання постачання та розподілу рівномірно тепла за тими приміщеннями, які знаходяться всередині самого будинку. А це можливо лише після того, як встановлений та грамотно налаштований індивідуальний тепловий пункт! Пояснюється це тим, що у більшості вітчизняних будівель стоять надзвичайно застарілі системи теплопостачання, які не дають змоги регулювати обсяг теплової енергії.
Якщо говорити детальніше, то індивідуальний тепловий пункт (скор. ІТП) є комплексом пристроїв, який призначений для приєднання будинкових систем вентиляції, опалення та гарячого водопостачання до тепломережі. При цьому, основна складова такого роду - регулятор теплової потужності будинкової системи опалення в залежності від кліматичних умов, (у народі «погодний регулятор»).
Безпосередньо регулятор теплопотужності виконується комплексом автоматизованих пристроїв різного роду, «мозком» якого є електронний регулятор температури. Як мінімум, до нього підключено, 2 датчики температурного режиму:
- Датчик температури повітря зовні, що розміщується на зовнішній стіні будинку (зазвичай, з північного боку);
- Датчик, що показує температуру теплоносія.
Електронний регулятор температури (після проведення аналізу інформації, отриманої від цих двох датчиків) використовуючи регулювальний клапан з електричним приводом виконує коригування кількості теплоносія, що з тепломережі надходить до будинку, знижуючи його до потрібного рівня. Це надає можливість споживати лише кількість теплоносія, яка необхідна в конкретний момент часу, що в результаті значно економить теплоенергію.
Крім того, до складу індивідуального теплового пункту входять кілька насосів, спеціальні контрольно-вимірювальні прилади, а також вузол обліку та багато інших. ін Комплектація певного ІТП безпосередньо залежить від конкретних завдань, які він повинен буде виконувати в процесі своєї експлуатації.
Індивідуальні теплові пункти розрізняються за приєднаною потужністю, а також залежно від кількості контурів систем теплоспоживання, приєднаних до тепломережі: системи опалення, ГВП, системи вентиляції. Потім контури опалення поділяються ще на 2 типи відповідно до схем приєднання безпосередньо до теплової мережі – так звані, залежні та незалежні. У Кривому Розі система ГВП (гарячого водопостачання) реалізована індивідуально кожним мешканцем за допомогою встановлення індивідуального водонагрівача (бойлера). Система вентиляції у багатоповерхових будинках Кривого Рогу не пов'язана з опаленням. Тому ми розглядаємо ІТП застосовно лише до опалення.
Сьогодні існують чіткі нормативи, що абсолютно всі будинки на 12 і більше поверхів мають приєднуватися до теплової мережі виключно за незалежною схемою з використанням теплообмінників. Будинки, які нижче 12 поверхів, рекомендується також підключати за допомогою теплообмінника за незалежною схемою – слід зазначити, за залежною схемою такі будівлі підключати теж офіційно не забороняється. Але у Кривому Розі ми не зустрічали будівель, підключених через теплообмінник.
В ІТП, що має залежну схему підключення опалювальної системи будівлі до 11 поверхів до тепломережі, замість теплообмінника монтують лінію змішування зі зворотним клапаном. Робити це потрібно для того, щоб після того, як регулюючий клапан закривається і відбувається зниження кількості теплоносія в будівлю з тепломережі, циркуляція внутрішньобудинкового теплоносія всередині будинку залишалася безперервною.Індивідуальний тепловий пункт є технологічно складним комплексом - у ньому розібратися та провести його встановлення може лише фахівець. У процесі експлуатації цього комплексу жителі будинку зможуть перевіряти коректність роботи автоматичних систем за температурним режимом у опалюваних приміщеннях, температура має бути максимально комфортною та складати в середньому від 18 до 20 градусів С.
У разі, коли температура всередині приміщень становить більше 20 градусів чи менше 18 градусів за Цельсієм (чого не можна допускати), потрібно негайно зв'язатися з фахівцем спеціалізованої компанії, який виконає налаштування процесу коректної роботи ІТП. Найкраще заздалегідь звернутися до спеціалізованої компанії такого плану та укласти відповідний договір з обслуговування індивідуального теплового пункту. Це складне обладнання і воно має обов'язково обслуговуватися.
Зрозуміло, що в результаті перерахованого вище жителі таких багатоквартирних будинків не отримують економії! Як правило, в таких будинках все регулювальне обладнання було відключено примусово або взагалі виведено з ладу.
Слід знати, що гідроелеватор є спеціальним водоструминним насосом, що функціонує при постійних умовах і не має можливості виконувати регулювання поставки теплоносія. Обов'язково у складі кожного ІТП повинні бути 2 циркуляційні насоси з електричним приводом, розташованим на кожному контурі опалення - резервний та основний. Якщо вийде з ладу один такий насос, система автоматизації індивідуального теплового пункту в автоматичному режимі здійснить включення іншого, що забезпечить надійність теплопостачання.
Як показує практика, головною помилкою є нестримне прагнення заощадити щодо обслуговування ІТП. Якщо не забезпечено захист електрорегулятора температури від дій сторонніх осіб (тобто мешканці будинку намагаються самостійно втручатися в роботу встановленого у них індивідуального теплового пункту), то це призводить до змін у налаштуваннях ІТП і, в результаті, зводить нанівець всю роботу професійного фахівця .
ОСББ, внаслідок цього не отримає фактично економію – більше, у таких випадках нерідко виникає поява додаткових витрат. У зв'язку з цим, ОСББ зобов'язані попередньо визначитися у виборі профільної сервісної компанії, яка на професійному рівні обслуговуватиме ІТП та нестиме повну відповідальність за його коректну роботу!
Ефективність регулювання постачання теплоносія в ручному режимі є одним з міфів, що розповсюджуються співвласниками ОСББ, які самостійно включилися в процес регулювання теплоспоживання будівель і вважають, що тимчасовий захід такого роду є більш зручним та ефективнішим, ніж автоматика.
У тому випадку, коли є необхідність знизити постачання теплоносія, вони його просто «прикручують», а це негативно впливає на систему опалення в цілому! При регулюванні такого роду стояки можуть просто не гріти, тому частина мешканців будинку відчуватимуть дискомфорт. Крім того, люди, які виконують регулювання в ручному режимі, не можуть своєчасно реагувати швидко на температури повітря на вулиці, тим більше вночі доби!
Якщо ж говорити про нормативну базу, то на території нашої країни, починаючи з 2014 р., діє ДБН, в якому чітко сказано, що системи опалення житлових будинків – поверховістю 12+, як уже говорилося вище, повинні підключатися до теплової мережі виключно за незалежною схемою тільки через теплообмінники. Проте, відомі ситуації, коли будинки на 16 поверхів під час реконструкції індивідуального теплового пункту (зокрема і за програмою енергоефективності) до теплової мережі приєднувалися за залежною схемою, тобто. без теплообмінників.
Такі дії неприпустимі, є протизаконними і безпосередньо порушують державні будівельні норми, які чітко регламентуються Законом України, який має назву «Про будівельні норми». Слід зазначити, що це веде до негативних наслідків, які пов'язані з гідравлічним режимом роботи таких систем і порушення циркуляції.
У сучасній нормативній базі прописано абсолютно чітко! Вказано, що саме має входити в комплектацію ІТП, де знаходиться і в якій кількості. У зв'язку з цим усім представникам ОСББ необхідно уважно вивчити відповідні ДБН хоча б на початку термомодернізації, після чого більшість питань відпаде само собою.
Першим кроком є звернення до теплопостачальної компанії для одержання технічних умов (ТУ). Слід знати, деякі організації цю послугу надають на платній основі.
Отримання ТУ є обов'язковим і включає у собі перелік основних вимог до ІТП, його комплектації, і навіть дозволяє певною мірою уникнути безлічі типових помилок.
Отримані технічні умови виступають як технічне завдання.
Другий крок - з ТУ та технічним завданням необхідно звернутися до проектної організації, яка обов'язково має відповідний сертифікат.
Після того, як отримано узгоджений проект ІТП потрібно звернутися до монтажної організації, яка виконає встановлення, підключення та грамотне налаштування всього обладнання.
Далі індивідуальний тепловий пункт вводять в експлуатацію, чим займається спеціальна комісія, у складі якої обов'язково має бути:
- підрядник;
- Представники теплопостачальної організації;
- Проектувальник.
ТОВ «Гідротерм» проектує, монтує та здійснює обслуговування ІТП. У 2017 році нами реалізовано 7 проектів, обладнання введено в експлуатацію та приносить суттєву економію мешканцям багатоповерхових будинків. Більшість об'єктів реалізовано за допомогою державних та міських програм кредитування із відшкодуванням частини вартості кредиту. Звертайтеся до 067-522-59-77 (Сергій Олександрович), використовуйте наш досвід, отримуйте вигоду!
Індивідуальний тепловий пункт ІТП для ОСББ Кривого Рогу. Поради фахівця
Поширити
Твітнути
Поширити