Як зберегти тепло в квартирі, що не опалюється?
Наша фірма виконує роботи, пов'язані з енергозбереженням вже понад 10 років. Накопичено великий досвід. Вже обстежено понад 200 приміщень: промислові, житлові, магазини, кафе, багатоповерхові будівлі.
Сподіваюся, наші рекомендації можуть допомогти, особливо у тих випадках, коли квартира не опалюється.

Які джерела теплової енергії у приміщенні?

1. Тепло, що виділяється тілом людини.
Людина виділяє близько 150 Ватт теплової енергії за годину, що виділяється в навколишнє середовище. Цей об'єм тепла може також впливати на підвищення температури в приміщенні. Ефект тим більший, чим у меншому приміщенні знаходиться людина. Наприклад, тепла людини достатньо для обігріву сучасного намету.

2. Сонячна енергія.
Це допоміжне джерело теплової енергії. Ефективний з південної Надходить сонячне тепло через вікна. Можливо збільшити надходження тепла від сонця при використанні сонячних колекторів.

3. Електронагрівальні прилади.
Якщо є електроенергія, можна використовувати. Зважайте на параметри своєї електромережі. Цікавим є досвід Іспанії. Адже там опалення майже нема. Електроенергія дорога. Для економії часто іспанці встановлюють масляний електронагрівач під стіл, покритий великою теплою скатертиною, що звисає до підлоги. Ставлять крісло до столу, і накривають ноги скатертиною, яку використовують як плед. Люди сидять за столом у светрі накривши ноги скатертиною вигляді пледа.

4. Побутові електроприлади.
Праска, електроплита, холодильник, кип'ятильник, електролампочки і т.д. Рекомендується використовувати лише у зонах приміщення, яке матиме вищу температуру. Наприклад, гладити тільки в тому приміщенні, де постійно перебувають люди.

5. Опалювальні пристрої на твердому паливі.
У квартирах багатоповерхових будинків не рекомендується встановлювати твердопаливні обігрівачі. Квартири не пристосовані до застосування твердого палива. При встановленні печі в квартирі багатоповерхового будинку велика небезпека отруїтися чадним газом.

6. Централізоване водяне чи електричне опалення.
Про використання централізованого опалення або твердопаливного в приватному будинку або на виробництві є багато інформації. Ця стаття про інше. Ми хочемо підказати, як зберегти тепло в приміщенні за відсутності опалення.

Способи економії теплової енергії, які ми рекомендуємо застосовувати за відсутності опалення.

1. Регулювання споживання теплової енергії.
Розподіліть приміщення на зони за температурою. В якійсь кімнаті підтримуватимете вищу температуру, в решті менше. Ізолюйте хоча б частково зони. Допустимо, дверима, шафами, поліетиленовою плівкою.
Без наявності опалення обігріти усі приміщення квартири чи лікарні, школи не вийде. Прийде обігрівати тільки приміщення, що виходять на південну сторону, щоб сонце допомагало обігріти приміщення. Тобто південний бік буде зоною підвищеної температури. Якщо не вдасться обігріти всі кімнати квартири, доведеться ущільнитись, пожертвувати комфортом.
Особливу увагу потрібно приділити опаленню високих приміщень, яких тепле повітря піднімається вгору, внаслідок чого внизу холодно, а вгорі спекотно.
Якось ми обстежили житловий триповерховий особняк у вигляді піраміди. При вході ви могли б побачити стелю третього поверху. Тобто міжповерхових перекриттів у будинку немає. На першому поверсі одне велике приміщення, на другому та третьому по периметру кімнати. Перший поверх та всі кімнати опалюється водяними радіаторами. Опалити приміщення такої конструкції, заввишки 12 метрів досить складно. Тепло від нижніх радіаторів йде нагору, в результаті нагорі тепло, а внизу холодно. Встановлення дестратифікаторів (спеціальних вентиляторів, що направляють зі стелі тепле повітря вниз), за наявності електроенергії - це гарний захід. Якщо не буде електроенергії, і вентилятор не зможе працювати, потрібно передбачити можливості, коли тепле повітря не зможе підніматися безконтрольно і тепло буде втрачено без користі.
Можливо, для економії тепла в подібних приміщеннях доведеться виконувати заходи, що виключають можливість переміщення підігрітого повітря першого поверху на верхні поверхи шляхом влаштування тимчасових перекриттів між поверхами. Також ця рекомендація є актуальною для квартир, розташованих у двох рівнях.

2. Використання сонячної теплової енергії для обігріву квартири.
Вибирайте для постійного розміщення кімнати з південного боку, з найбільшим потраплянням сонячної енергії. Дуже чітко дотримується правило першочергового використання приміщень у деяких лікарнях. Насамперед кладуть хворих у палати на південній стороні корпусу, де зазвичай тепліше. Для економії теплової енергії в деяких лікарнях в північній частині лікарні опалення відключають, якщо там немає пацієнтів. Якщо неможливо перекрити водяне опалення і відключити радіатори в приміщенні, що не використовується, можна їх ізолювати підсобними засобами (плівкою, утеплювачами, ковдрами і т.д.). Обігрів приміщень, що не використовуються, припиниться, і буде досягнута велика економія теплової енергії. Коли потрібно знову використовувати ці холодні приміщення, це буде зробити дуже легко, знявши з радіаторів утеплення.
Потрібно ставити відбивний екран між стіною та радіатором завжди. Більше збережіть тепла у приміщенні. Зверніть увагу на відбивний матеріал. Потрібно, щоб на матеріалі, з якого зроблений відбивний екран, була наклеєна алюмінієва фольга, а не блискучий пластик (зазвичай, лавсан). За наявності фольги економія тепла у багато разів більша (і, відповідно, більша економія тепла). Перевіряйте блискучий шар сірником, що горить. Від вогню лавсан плавиться та горить. Алюміній від сірника не плавиться та не горить.

3. Зниження витрат тепла через вікна.
Обов'язково повісьте на вікна теплі штори. Використовуйте теплі штори правильно. Вдень відкривайте штори, щоб сонце обігрівало кімнату. Увечері штори закривайте. У сильні морози додатково утеплюйте вікна, наприклад, ковдрами. Не закривайте шторами опалювальні радіатори, тобто не створюйте єдину камеру з радіатора та вікна.
Ліквідуйте зайву площу світлового отвору вікон. Теплові втрати через вікна зазвичай у 4 рази більші, ніж через стіну. Тому намагайтеся, щоб площа вікон, особливо з північного боку, була якнайменша. Вікна можна закласти з наступним утепленням отвору, можна й утеплити на зиму будь-яким способом: пухирчастою поліетиленовою плівкою, старою ковдрою, шторами, кількома шарами поліетиленової плівки тощо.

4. Зниження витрат тепла через підлогу.
Найбільш холодні місця в квартирі розташовуються біля зовнішніх стін, на відстані до 1 метра від стіни. Найхолодніше місце – біля балкона. Це зазвичай відбувається через те, що підлога балкона і підлога біля балкона в приміщенні є єдиною цілою бетонною плитою з великою кількістю металевої арматури - містків холоду. Для утеплення покладіть на підлогу килими, ковдри, спочатку уздовж зовнішніх стінок.

5. Зниження витрат тепла через стіни.
Є таке поняття - місток холоду. Самий наочний місток холоду - шматок заліза, що проходить через зовнішню стіну (прут, швелер, арматура, тобто метал будь-якого профілю). Адже метал — добрий провідник тепла. Якщо є такий місток холоду із металевого профілю, спробуйте будь-яким способом утеплити його зовні, обмотавши утеплювачем, хоча б на півметра. Якщо доступу до металу, розташованого на вулиці, немає, і це неможливо, утепліть місце, де прощупується холод зсередини кімнати. Повісьте на стіну килим у це місце. Потужні містки холоду над вікнами, де є бетонні перемички із металевою арматурою. Утепліть ці місця.
Якщо ви утеплили стіни зовні, це дуже добре. Потрібно, звичайно, розуміти, наскільки правильно утеплені стіни. Товщина утеплювача у центральній та північній Європі рекомендується від 150 мм. и більше. У нас вважається нормальною товщина 100 – 120мм., якщо менше – це мало. Не буде досягнуто значної економії тепла. Утеплювати стіни потрібно зовні. Коли дуже потрібно зберегти тепло, тимчасово, в найхолодніші місяці - утепліть стіни зсередини, завісьте стіни килимами.

6. Як вентилювати приміщення.
Значення вентиляції дуже велике, вентилювати житло потрібно. Вентиляція передбачає заміну повітря приміщення (теплого) на свіже (холодне). Виникає протиріччя. Бажаєте мати свіже, здорове повітря - охолодіть приміщення, але при цьому втратите тепло.
Провітрюйте швидко, з повністю відчиненим вікном. Приміщення не зможе швидко охолонути. Враховуйте кількість людей у приміщенні. Якщо у класі 30 учнів, то свіжого повітря потрібно багато. Якщо в кімнаті одна людина, час і частоту провітрювання можна значно зменшити.
У приватних будинках на виробництві можна використовувати сонячні повітряні колектори для вентиляції. За кордоном є цілий напрямок енергозбереження із використанням сонячних повітряних колекторів. Такі пристрої допомагають із великою економією теплової енергії вирішити проблему вентиляції. Адже що може бути краще за те, що свіже, відфільтроване, тепле - підігріте сонцем повітря, надходить у приміщення за допомогою сонячних повітряних колекторів. При цьому сучасні сонячні повітряні колектори зазвичай працюють в автоматичному режимі, без підключення до електромережі 220 ст, а вентилятор підключається до вбудованої в колектор сонячної панелі.
Ефективне використання рекуператорів, наприклад фірми ПРАНА. Але вони потребують підключення до мережі 220 вольт. Застосовують також регульовані віконні провітрювачі.
Ефективний та зручний віконний провітрювач фірми ВЕНТС, модель ПО-400.

7. Про герметичність опалювальних приміщень.
Іноді на побутовому рівні плутають такі терміни, як утеплення та герметичність будівлі.
Як відомо, утеплення приміщення має на увазі покриття огороджувальних поверхонь (підлога, стеля, стіни) будівлі тепловою ізоляцією. Зазвичай щодо утеплення питань не виникає. Альтернативи утепленню немає.
Герметизація приміщення - забезпечення непроникності повітря поверхонь (наприклад, стін), і місць з'єднання деталей і вузлів будинку (наприклад, стін і вікон, дверей). Це найважливіший захід в енергозбереженні. При хорошій герметизації для обігріву потрібно тепла набагато менше. Добре утеплене та герметизоване приміщення може мати комфортну температуру навіть без опалення. Одна щілина під вікном або негерметичний стик міжпанельних швів може так охолодити кімнату, що всі зусилля по обігріву будуть марними. Тому герметизація приміщення – головне завдання мешканців. Для цього використовують герметики, піну, плівки, клоччя та інші підсобні матеріали.
Герметизація приміщення вважається гарною, коли сильний вітер, спрямований у вікно, двері, не задує холодне повітря.